Sprzedaż samochodu firmowego

Żadna firma zasadniczo nie obejdzie się bez własnego samochodu i nie jest to bynajmniej niczym odkrywczym. Posiadanie samochodu zarejestrowanego na firmę wiąże się nie tylko z możliwością korzystania z niego, ale ponadto również będziemy mówili o wielu korzyściach związanych z odliczeniem pewnych kwot od podatku. Mowa w głównej mierze o amortyzacji pojazdu, mowa jest o kosztach związanych z jego użytkowaniem.


Zakup samochodu to jedna strona medalu, ale z drugiej musimy również wspomnieć o takiej operacji, jaką jest sprzedaż samochodu firmowego. Wiadomo jest, że w pewnym momencie chcemy nasz samochód wymienić na nowy, wymienić na lepszy, bardziej sprawny, że potrzebujemy samochodu większego, innego, a w takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do tego, aby swój dotychczasowy pojazd sprzedać. W przypadku auta zarejestrowanego na firmę będziemy mówili o pewnych szczególnych przepisach, o pewnych szczególnych zasadach, z którymi wiąże się właśnie jego sprzedaż. Ten proceder przede wszystkim wiąże się z koniecznością zapłaty podatku VAT. W przypadku czynnych podatników stawka tego podatku wynosi 23%. W tym przypadku nie ma zupełnie żadnego znaczenia to, ile podatku zostało odliczone podczas wprowadzania pojazdu do naszej firmy.

W sytuacji osób, które jednak podczas wprowadzania pojazdu do firmy nie odliczyły wcale podatku VAT istnieje pewne rozwiązanie, dzięki któremu nie będą one musiały doliczać owych 23% podatku. Muszą oni przed sprzedażą samochodu przenieść go do swojego majątku prywatnego. Jak więc widać, sprzedaż samochodu firmowego na pewno nie jest niczym łatwym i wymaga tego, aby pamiętać o bardzo wielu szczegółach, a zwłaszcza aby pamiętać o kwestiach związanych z obowiązkiem podatkowym, jaki ciąży na przedsiębiorcach. Tym samym sprzedaż samochodu firmowego na pewno nie jest zwykłą sprzedażą, nie jest zwykłym zbyciem pojazdu jak to ma miejsce w przypadku, gdy chcemy sprzedać nasz samochód prywatny. Konkretne przepisy warto zatem znać, ponieważ ich nieznajomość na pewno może zaszkodzić.